Wybierz kategorię, która Cie interesuje
Strona główna/Blog/Wina z Bordeaux

Wina z Bordeaux

Autor: Monika Kwapisz
Przy okazji Black Friday i zbliżających się Świąt warto pomyśleć o wyjątkowym prezencie, którym może być butelka z Bordeaux, zwłaszcza, że przygotowaliśmy na nie dodatkowe rabaty!
Chyba nie istnieje osoba, która lubi wino, a nie słyszała o Bordeaux. Bordeaux jawi się jako mityczna kraina, która od zawsze słynie z jakości i wyjątkowości win. Cała otoczka związana z tym miejscem nadaje jej jeszcze więcej magii i ezoteryczności. System klasyfikacji potrafi zawrócić w głowie, a samo słowo Chateau dodaje bajkowego charakteru. Geografia tego miejsca i nazwy takie jak Medoc, Saint Emilion, czy Entre-Deux-Mers potrafią bardziej przywołać wspomnienia tolkienowskich krain, niż rzeczywistego miejsca na mapie Europy.
Bordeaux jest największym apelacyjnym regionem Francji. Dawniej nazywany był Aquitanią, od ilości rzek i strumieni. Największe z nich, czyli Dordogne i Garonne dzielą region na trzy części. Lewy brzeg, na którym znajdują się między innymi słynne apelacje Sauternes, Margaux, Paulilac, Saint- Estephe; Prawy brzeg - Saint-Emilion, Pomerol, Fornsac i część pomiędzy rzekami nazwana Entre-Deux-Mers.
Chociaż Bordeaux jest fizycznym miejscem to wina z tego regionu potrafią zabrać człowieka w niezapomnianą podróż. Należy jednak pamiętać, że samo słowo Bordeaux na etykiecie, nie jest synonimem jakości. Wielkość regionu idzie w parze z wielkością produkcji, a wynikiem tego jest duża ilość przeciętnych win, które pojawiają się na rynku. Tutaj z pomocą przychodzą systemy klasyfikacji, których niestety jest kilka, ale to już jest materiał na inny artykuł.
W Winosferze znajdują się wina od znanych i poważanych producentów z  roczników wyróżnionych przez Roberta Parkera.