Wybierz kategorię, która Cie interesuje
Strona główna/Blog/Makowiec, pierniki i Recioto

Makowiec, pierniki i Recioto

Autor: Adam Walkowiak

Po barszczu i karpiu na stole zaczną pojawiać się słodkości. I do nich również warto zaserwować odpowiednie wino. Sprawdzi się Sherry i Porto, ale na uwagę zawsze zasługuje Valpolicella Recioto! Mała butelka, ale z olbrzymim potencjałem. Zachwyci gości i oczaruje swoją wielopoziomową słodyczą, która poradzi sobie z intensywnością makowca i aromatycznymi piernikami.

Sam proces produkcji tego wina jest na tyle interesujący, że skutecznie odwróci uwagę od politycznych prowokacji wujka wygłaszanych nad miską makiełków;)

Dojrzałe winogrona zbierane są około października, następnie suszone są w specjalnych pomieszczeniach (frutario) przez minimum trzy miesiące. Praktycznie z rodzynek wyciska się sok i przeprowadza się fermentację, która zostaje przerwana na poziomie ok. 50g/L RS. Po dwóch latach starzenia w beczkach można cieszyć się tą niepowtarzalną słodyczą. Każde Recioto to kupaż kilku egzotycznie brzmiących szczepów jak Rondinella, Molinara, Oseleta, Corvinone i oczywiście Corvina.

Podobny proces produkcji dotyczy osławionych win Amarone jednak w tym wypadku proces fermentacji przerywany jest znacznie później tworząc wino wytrawne. Razem z Recioto są one na szczycie piramidy jakościowej regionu.

Amarone nie będzie najlepszym partnerem ryb, ale gdy w pierwsze święto pojawią się mięsa będzie to doskonały materiał na eksperymenty i zabawę w łączenie potraw z winem.

Smacznego!