Wybierz kategorię, która Cie interesuje
Strona główna/Blog/17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Autor: admin_winosfera

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Poza Warszawą projekcje festiwalowe będą odbywały się w Krakowie (Żydowskie Muzeum Galicja, JCC Kraków) oraz w Łodzi (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent M. St. Warszawy Rafał Trzaskowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl.

Tegoroczny festiwal został dedykowany urodzonemu w Łodzi światowej sławy producentowi filmowemu Arturowi Braunerowi. Ceremonię otwarcia festiwalu uświetni polska premiera filmu „Crescendo #makemusicnotwar” w reżyserii izraelskiego twórcy Drora Zahavi („Alexander Penn", „Everything for my Father").

To historia wybitnego dyrygenta (Peter Simonischek z „Toni Erdmann”), który tworzy palestyńsko-izraelską orkiestrę. Obie grupy utalentowanych muzyków pod wodzą wyemancypowanej Palestynki Layli i przystojnego Żyda Rona darzą się jednak głęboką nieufnością. Czy młodzi ludzie, doświadczeni przez zamachy i okupację, zapomną podczas tygodni prób w górach Tyrolu o wzajemnej nienawiści? Scenariusz filmu inspirowany prawdziwą historią Daniela Barenboima. twórcy West-Eastern Divan Orchestra. Film wyprodukowała córka laureata Honorowej Kamery Dawida Alice Brauner. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Zobaczymy filmy między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów, Francji, Niemiec, Czech i Węgier. Wśród nich czeski kandydat do Oscara 2020 „Malowany ptak” w reż. Václava Marhoula (Kino Helios, środa 20.11, g. 20.00) i węgierski kandydat do Oscara 2020 „Ci którzy pozostali” w reż. Barnabása Tótha (polska premiera, Kino Helios, czwartek 21.11, g. 18.00).  W programie festiwalu pojawią się również filmy poświęcone życiu żydowskiemu we współczesnej Polsce (Kino Helios, czwartek 21.11, 20.00): „Złota” w reż. Tomasza Knittela i „Dziś, jutro... wczoraj” w reż. Krzysztofa Kadłubowskiego i Diany Kadłubowskiej.

Problem rasizmu, wykluczenia i przemiany zostało podjęty w filmie „Skin. Gniew pod skórą” w reż. Guy’a Nattiva. (Polska premiera, Kino Helios, piątek 22.11, g. 20.00) To historia Bryona Widnera (poruszająca rola Jamiego Bella), członka neonazistowskiego gangu, który usiłuje uciec od trudnej przeszłości i zbudować nowe życie.

19.11.2019, WTOREK, Kino CZARY, godz. 20:00
Pokaz w ramach retrospektywy filmów Artura Braunera - laureata Honorowej Kamery Dawida 2019
Za życie! (Auf das Leben!), reż. Uwe Janson, Niemcy 2014, 95 min, dramat
Scenariusz Thorsten Wettcke, Artur Brauner (idea), prod. Alice Brauner
PREMIERA POLSKA

Los nie obchodził się łaskawie ze starzejącą się piosenkarką kabaretową Ruth i ciężko chorym Jonasem. Jednak pomimo wielkiej różnicy wieku i kompletnie odmiennych doświadczeń życiowych, łączy ich głęboka więź. Stają się dla siebie nawzajem celem dalszego istnienia. To opowieść o przedziwnej parze, którą stworzyli wielka dama niemieckiego kina, Hannelore Elsner, oraz przedstawiciel młodszego pokolenia niemieckich gwiazd, Max Riemelt. Spotkanie z producentką Alice Brauner.

NAGRODY, FESTIWALE: Montreal FF 2014, Haifa IFF 2014, Sao Paulo IFF 2014, Cleveland JFF 2015, LA JFF 2014


Podczas gali zamknięcia festiwalu, która odbędzie się 24 listopada w Muzeum POLIN o godzinie 19.00, widzowie zobaczą film „Mam na imię Sara” w reż. Stevena Oritta. To oparta na faktach historia 13-letniej Żydówki, która w czasie wojny trafia do domu ukraińskiego chłopa. W rolach głównych Eryk Lubos, Michalina Olszańska i Paweł Królikowski.

 

Więcej informacji na Facebooku i na stronie internetowej festiwalu:  https://www.wjff.pl

FB: https://www.facebook.com/WarsawJewishFilmFestival/

Link do programu: https://wjff.pl/pl/category/a-z/

Link do filmów konkursowych: https://wjff.pl/pl/category/konkurs/