Wybierz kategorię, która Cie interesuje
Strona główna/Blog/130 lat wieży Eiffla - wystawa fotograficzna, galeria Chłodna 31

130 lat wieży Eiffla – wystawa fotograficzna, galeria Chłodna 31

Autor: admin_winosfera

Z okazji 130-lecia Wieży Eiffla, znana polsko-francuska aktorka Elisabeth Duda oraz światowej sławy Jean-Paul Lubliner postanowili wystawić 130 zdjęć Żelaznej Damy w 6-ciu różnych miejscowościach w Polsce. Jest to szalony pomysł darmowej wystawy, która zapewne spodoba się polskiej publiczności.

WYSTAWA ORAZ WERNISAŻ W WARSZAWIE 

Wernisaż w Winosferze (ulica Chłodna 31) w piątek 6 września 2019r o godz. 19.00.
Konferencja prasowa o godzinie 18.00. Wystawa do 25 września 2019r
Wystawa w Galerii Chłodna 31 między 6-25 Września 2019r. (Wstęp Wolny)

Jean-Paul Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotograf, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 r., wspólnie z Jean-François Bizotem utworzył francuskie radio Radio Nova. W 1990 r., założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”. Od ponad sześćdziesięciu lat, prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie. W 1999 r., podjął niezwykłe wyzwanie - wykonywał przez rok, dzień po dniu, jedno wyjątkowe zdjęcie Wieży Eiffla! Fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego (dalekie od legendarnej monotonii!), o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku, Jean-Paul Lubliner dodał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając dni do roku 2000. Artysta stał się świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowej ery. Podobnie jak artysta-fotograf Robert Doisneau, który uwiecznił niegdyś życie paryskie, Jean-Paul Lubliner utrwalił przejście do trzeciego millenium.

Wieża Eiffla jest jednym z najbardziej popularnych zabytków świata. Co roku zwiedza ją 7 milionów ludzi. Roztacza swą niezwykłą aurę na cały świat. Dlatego dzieło fotograficzne Jean-Paula Lublinera poświęcone „Żelaznej Damie” powinno podróżować.
Rok 2005 był obchodzono, jako Rok Francji w Chinach. Artysta został wybrany, jako reprezentant swojego ojczystego kraju. Przedstawił wystawę zatytułowaną „Tour Eiffel, nieruchoma podróż", której uroczystą inaugurację zaszczycił swoją obecnością francuski premier Jean-Pierre Raffarin. Jean-Paul Lubliner otrzymał wówczas nagrodę FUJI AWARD dla najlepszego fotografa a minister kultury przyznał mu prawo posługiwania się znakiem tego resortu. Wspólnie z aktorką Elisabeth Dudą, Jean-Paul Lubliner postanowił, że w kolejną podróż uda się do kraju przodków. Będzie to podróż, na którą czeka od wielu lat.

Elisabeth Duda jest polsko-francuską aktorką, pierwszą zagraniczną absolwentką PWSFTviT w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem. Zagrała w wielu filmach długo i krótkometrażowych, wcielając się między innymi w role Cosimy Wagner, Ifigenii w Taurydzie czy Marii Sklodowskiej-Curie.

Otrzymała Złotego Lwa na Kargowskim Festiwalu za najlepszą kreację aktorską w filmie “Biegnij, chłopcze biegnij” a także dwukrotnie nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na 44. Festiwalu Teatru w Kaliszu i na 22. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, pisarka, tłumacz sztuk teatralnych. W 2017r. zajmowała się opieką artystyczną trójjęzycznej wystawy o Marii Sklodowskiej-Curie w paryskim Panteonie z okazji 150-e urodzin dwukrotnej noblistki. Jest miłośniczką i kolekcjonerką sztuki, wspiera artystów, organizuje wydarzenia, takie jak tydzień polski w Paryżu z okazji stulecia odzyskania Niepodległości, w którym wzięło udział 6000 osób. Postanowiła uczcić 130 lecie Wieży Eiffel’a organizując wystawę fotografii Żelaznej Damy i zapraszając do Polski ich autora, znanego paryskiego artystę, Jean-Paula Lublinera.
Jean-Paul Lubliner razem z Elisabeth Dudą - organizatorką i kuratorką wystawy, będą obecni na każdym wernisażu. W każdym z miast będzie również osoba, reprezentująca Instytut Francuski lub Alliance Française, a sama latająca wystawa jest objęta patronatem Ambasady Francji w Polsce.

KOLEJNE WYSTAWY:  
WARSZAWA
Wernisaż w Winosferze (ulica Chłodna 31) w piątek 6 września 2019r o godz. 19.00.
Konferencja prasowa o godzinie 18.00. Wystawa do 25 września 2019r
KONSTANCIN
Wernisaż w Domu Kultury w piątek 27 września o godz. 19.00 (dni francuskie przez weekend). Konferencja prasowa o 18.00. Wystawa trwa do 5 października.
LUBLIN
Październik w CSK (Centrum Spotkania Kultur)
ŁÓDŹ
Wernisaż w Szkole Filmowej (listopad)
ŁÓDŹ
Wernisaż w Szkole Filmowej (listopad) Commande des oeuvres
GDAŃSK
Wkrótce podamy termin
WROCŁAW
Wkrótce podamy termin
UDZIAŁ W WYSTAWIE JEST DARMOWY!

Jak kupić dzieła?
Zamówienia na fotografie będą mogły być złożone w formie papierowej lub elektronicznej. W ten sposób każdy odwiedzający może z łatwością zamówić dzieło fotograficzne Jean- Paula Lublinera w precyzyjnym formacie, z czego 5% zostanie przekazane na oficjalnym wieczorze na rzecz Lycée Français, które w 2019 r. obchodzi swoją 100 rocznicę.